Windows 95 (25,2 KB)
CZYLI PORADY NA USPRAWNIENIE PRACY Z TWOIM SYSTEMEM OPERACYJNYM.

Standartowe ustawienia systemu jakie uzyskujemy zaraz po jego instalacji są bardzo ogólne i nie pozwalają maksymalnie i do końca wykorzystać możliwości tego produktu. Na stronie tej chciałbym opisać kilka ciekawych moim zdaniem ustawień konfiguracyjnych, oraz ukrytych lub mało znanych możliwości jaki oferuje nam Windows 95. Dzięki nim wasza praca lub zabawa z komputerem stanie się jeszcze bardziej przyjemniejsza i szybsza. Porady te dedykuję szczególnie tym z pośród Państwa którzy bardzo słabo znają zasady funkcjonowania programu i nie mają czasu lub ochoty na ich dogłębną analizę.
komputerek. gif (30,0 KB)

Logo startowe, obraz który jest automatycznie wczytywany zaraz po uruchomieniu systemu, można się go pozbyć modyfikując nieznacznie plik MSDOS.SYS. Najpierw musimy uczynić go widzialnym, Uruchom Eksploratora / widok / opcje i zaznaczamy opcję pokaż wszystkie pliki po czym zatwierdzamy operację przyciskiem OK. Odnajdujemy plik MSDOS.SYS w katalogu głównym (najczęściej C), klikamy jego ikonę prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję właściwości / ogólne gdzie wyłączamy ustawienia Ukryty i Tylko do odczytu. Klikamy na OK i otwieramy plik w notatniku, w jego górnej części znajdziemy sekcję [OPTIONS] gdzie dopisujemy wiersz Logo=0.Zapisujemy zmiany (Plik / zapisz) i zamykamy okno notatnika. Na koniec w Eksploratorze przywracamy plikowi jego poprzednie ustawienia to jest Ukryty i Tylko do odczytu oraz usuwamy zaznaczenie pokaż wszystkie pliki. Po kolejnym uruchomieniu Windows 95 logo startowe już się nie pojawi. Alternatywnie możesz posłużyć się również programem freeware'owym który zrobi to automatycznie za ciebie.


Kopiuj do : - Gdy wybierzemy jakiś plik i klikniemy go prawym klawiszem myszki rozwinie nam się menu kontekstowe gdzie znajduje się polecenie Wyślij do umożliwiające skopiowanie wybranego pliku do określonego miejsca. Standardowo mamy tam tylko cztery pozycje ( dyskietka; aktówka; adresat poczty i faxu ), możemy jednak łatwo dorzucić tam jeszcze kilka innych celów zdefiniowanych według własnych potrzeb. Otwieramy Explorer'a i rozwijamy w lewym oknie katalog WINDOWS, tam z kolei powinien znajdować się katalog SENDTO, następnie musimy znaleźć cel do którego chcemy kopiować swoje pliki tak rozwijając gałęzie struktury katalogów aby nasz cel mógł znaleźć się w prawym oknie Explorer'a. Chwytamy go następnie prawym klawiszem myszy i przeciągamy na folder SENDTO, puszczamy klawisz i z pojawiającego się w tym momencie menu wybieramy "utwórz skrót". Od tej pory w menu kontekstowym polecenia Wyślij do pojawi się dodatkowo nasz nowy skrót.


Zmień ikonę lub kursor który już ci się znudził lub wogóle nigdy ci się nie podobał. W przypadku ikony wystarczy kliknąć ją prawym klawiszem i z menu kontekstowego wybrać Właściwości \ Skrót \Zmień ikonę, w otworzonym oknie wybieramy nową ikonkę i zatwierdzamy wybór przyciskiem OK a następnie Zastosuj. Nowa ikona zastąpi wówczas starą, (uwaga powyższy opis nie dotyczy ikon systemowych: mój komputer, kosz, aktówka, ich zamiana lub usunięcie wymaga ingerencji w rejestrach systemowych). Natomiast chcąc zmienić kursor myszy klikamy kolejno Start \ Ustawienia \ Panel sterowania \ Mysz \ Wskaźniki gdzie wybieramy najpierw jego rodzaj a następnie z listy dostępnych wskaźników ukrytych za pozycją Przeglądaj zaznaczamy najbardziej odpowiadający naszym gustom kursor (zwykły lub animowany). Jednakże systemowy zestaw ikon i kursorów jest dość ubogi dlatego polecam bogaty zestaw animowanych kursorów jaki można znaleźć pod adresem www.pcworld.com/software_lib/data/articles/desktop/4334.html lub na CD PC World Komputer nr. 7-8/98/A w katalogu FREESTUF/154anis. Bogaty zestaw ikon ( 900 sztuk podzielonych na kategorie) jest dostępny również na kwietniowym CD PC World Komputer 4A / 98. Dla naszych nowych ikon i kursorów zakładamy wówczas osobny katalog, kopiujemy je do niego a następnie w opisany wcześniej sposób podajemy systemowi ścieżkę dostępu gdzie znajdują się nasze nowe ikonki.


Na co mi to teraz ? Zdarza się że po uruchomieniu komputera Windows automatycznie i bez pytania cię o zgodę uruchamia niektóre programy, których wcale sobie w danej chwili nie życzysz a które na dodatek zajmują pamięć operacyjną i spowalniają proces startu. Aby tego uniknąć sprawdź co masz w folderze auto start (Start / programy / autostart) jeżeli są tam jakieś skróty do programów których sobie nie życzysz aby się same otwierały to po prostu je usuń (bez obawy, jest to tylko skrót do programu a nie sam program). Następna możliwość to plik WIN.INI (pamiętaj że jest on zazwyczaj niewidoczny patrz porada pierwsza), znajdź w nim sekcję o nazwie [windows], jeśli po poleceniach LOAD= oraz RUN= znajdują się jakieś pliki, a nie chcemy aby były one ładowane podczas startu systemu również je usuń. Trzecia możliwość to Rejestr (C / Windows / Regedit.exe), rozwiń klucz HKEY_LOCAL_MACHINE / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Run, w oknie po prawej stronie znajdują się odwołania do automatycznie ładowanych programów. Uwaga zanim dokonasz jakichkolwiek zmian w tym oknie zrób najpierw jego kopię,(menu Rejestr / Eksportuj plik Rejestru) jeśli niechcący usuniesz nie to co trzeba będziesz mógł w każdej chwili przywrócić poprzednie ustawienia.
Zanim jednak zaczniesz grzebanie w systemie proponuję sprawdzić najpierw w otwartym programie czy nie ma on zdefiniowanych ustawień autostartu w zakładce konfiguracyjnej, poszukaj czegoś o nazwie Setup, Settings, startup lub Options i jeśli znajdziesz tam jakieś zaznaczone okienko o nazwie np. "Run automatically when starting windows" lub coś w tym rodzaju to usuń haczyk i potwierdź dokonaną modyfikację klikając OK. Program najprawdopodobniej nie będzie się już samoczynnie uruchamiał.


Wróć Czy nie irytuje cię sytuacja że gdy wkładasz do napędu CD-ROM dysk, ten automatycznie startuje mimo że wcale tego nie chcesz. Np wkładając CD Chipa ten automatycznie wczytuje 32 bitową wersję przeglądarki która wcale nie koniecznie musi się każdemu podobać, tym bardziej że ładuje się o wiele dłużej niż jej 16 bitowy odpowiednik który na szczęście również znajduje się na płycie. Aby mieć możliwość wyboru kliknij prawym klawiszem myszy ikonę Mój komputer / Właściwości / Menadżer urządzeń, kliknij znaczek plusa obok napędu CDROM a następnie z rozwiniętej listy wybierz ten którego używasz, zaznacz go a następnie otwórz kolejno zakładki Właściwości / Ustawienia i usuń znaczek w oknie "Automatycznie powiadom o włożeniu". Opuść okna dialogowe klikając kolejno przyciski OK. Od tej chwili sam będziesz decydował co i kiedy ma się uruchomić. Innym sposobem wylaczenia automatycznego odczytywania plyt jest przytrzymanie klawisza Shift, podczas zamykania napędu CD-ROM.


Dopasuj wielkość czcionki systemowej do własnych potrzeb. Aby to zrobić kliknij prawym klawiszem myszy w dowolnym pustym miejscu na pulpicie i wybierz opcję Właściwości. W wyświetlonym oknie dialogowym wybierz następnie zakładkę Ustawienia, na której znajduje się przycisk Użytkownika. Po jego kliknięciu wyświetlona zostanie skala, umożliwiająca dokonanie zmian. Aby zmienić rozmiar czcionki klikamy lewym przyciskiem myszy zakres skali, przytrzymujemy go i przesuwając linijkę w prawo lub w lewo określamy żądany rozmiar czcionki.


Czemu on się tak wlecze. Jeżeli twój komputer ma tylko 16 MB RAMu to koniecznie powinieneś dopasować stałą wartość pliku wymiany. Zapobiegnie to denerwującej, losowej aktywności dysku twardego, która pojawia się bez względu na to, co robisz, a która wynika z dopasowania rozmiaru pliku wymiany przez Windows 95. Poprzez opcję Właściwości menu kontekstowego, wyświetlonego poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy ikony Mój komputer, przechodzimy do zakładki Wydajność, gdzie klikamy przycisk Pamięć wirtualna. W oknie które się pojawi, zaznaczamy drugą opcję o nazwie Ustawię własne parametry pamięci wirtualnej. Przy Minimum i Maksimum podajemy tę samą wartość, jaką przewidzieliśmy dla rozmiaru pliku wymiany. Najlepiej jest podać taką wartość, by wraz z pamięcią operacyjną dała w sumie około 40 MB, co w zasadzie powinno wystarczyć. Po kliknięciu przycisku OK. Windows wyświetli nam ostrzeżenie, które jednak należy zignorować. Po ponownym uruchomieniu systemu nowe ustawienia zostaną wprowadzone w życie.


Powooooolny start. Im więcej ładujesz aplikacji, tym bardziej windows 95 się wlecze. Aby nieco przyspieszyć ten proces powinieneś przede wszystkim pozbyć się niechcianych programów z foldera Autostart oraz uniemożliwić automatyczne ładowanie innych nieproszonych programów patrz wyżej. Następnym czynnikiem spowalniającym start są czcionki, jeśli masz ich zainstalowanych bardzo dużo a nie są ci one potrzebne to najlepiej je usuń (Start/Ustawienia/Panel sterowania/Czcionki). Pozbądź się Logo windows patrz wyżej. Całe dwie sekundy zyskasz na usunięciu opóźnienia startu poprzez dodanie wiersza BootDelay=0 w sekcji "Options" pliku Msdos.sys ( pamiętaj jednak, że stracisz wtedy ten dwu sekundowy interwał po komunikacie "Uruchomienie systemu Windows 95 ", kiedy możesz wcisnąć <F8> i wejść do menu startowego). Jest jeszcze szereg innych możliwości na skrócenie czasu uruchomienia komputera ale wymaga to już zmiany ustawień w BIOSie komputera, ale o tym innym razem.


Bałagan w menu Start. Instalując co rusz jakiś nowy program, szybko dojdzie do tego że menu start a zwłaszcza folder programy stanie się przepełniony i nieczytelny z powodu nadmiaru nie posegregowanych programów. Aby temu zapobiec kliknij prawym przyciskiem na Start i wybierz Otwórz, by dostać się do pozycji menu Start. Stwórz teraz nowe pod foldery - np. Internet, Pakiety, Narzędzia, Gry itd. - wewnątrz folderu Programy. Aby to zrobić, otwórz folder Programy, wybierz Plik/Nowy/Folder, wpisz nazwę folderu i wciśnij <Enter>. Możesz też w ogóle pominąć folder Programy i stworzyć nowe foldery bezpośrednio w głównym menu Start. Tak czy inaczej przeciągnij skróty aplikacji ze starego folderu Programy do swych nowych folderów. Jeżeli masz Windows 98 lub zainstalowanego I. Explorera zintegrowanego z pulpitem, menu Start możesz modyfikować bezpośrednio z pulpitu metodą przeciągnij i upuść.


Uparte okno logowania. Gdy raz ustawisz hasło Windows 95, okno dialogowe zapraszamy do Windows nie będzie chciało zniknąć. Jeśli nie potrzebujesz kontrolować dostępu do swego systemu, obejdź to okno dialogowe, ustawiając hasło na nic. W Panelu sterowania dwukrotnie kliknij na Hasła i kliknij na Zmień hasło Windows. Wpisz stare hasło, a jako nowe hasło wciśnij tylko <Enter>. Ponownie wciśnij <Enter> w wierszu "Potwierdź hasło" i kliknij na OK. A tak przy okazji czy wiesz że okno dialogowe logowania możesz obejść wciskając klawisz <Esc>.


Ile mam jeszcze wolnej pamięci RAM ?. Możesz na bieżąco kontrolować poziom wolnych zasobów twojego komputera uruchamiając program "Miernik zasobów"(Start/Programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe/Miernik zasobów), Jeśli go nie widzisz to znaczy że go nie zainstalowałeś. Użyj więc pozycji Dodaj / Usuń programy z panelu sterowania, by go zainstalować. Program lokuje się po uruchomieniu na pasku zadań w postaci małej aktywnej ikonki która pokazuje na bieżąco całkowitą ilość wolnej pamięci RAM w postaci zielonego pola ikony programu.


Wyrzuć niepotrzebne czcionki. Ilość zainstalowanych w twoim systemie czcionek ma duży wpływ na szybkość startu komputera, gdyż system za każdym razem musi je wszystkie wczytywać do pamięci. Jeśli więc masz ich zainstalowanych więcej niż 100 to najlepiej zrób ich przegląd i wyrzuć te których i tak nigdy nie używasz. System przechowuje czcionki w katalogu C:\Windows\Fonts a najlepiej dostaniesz się tam poprzez Start | Ustawieni | Panel Sterowania | Czcionki. Ale uwaga, pamiętaj aby nie wyrzucać czcionek systemowych "Arial", "Times New Roman", "Courier New', "System", "Symbol", "Wingdings", oraz czcionek których nazwy rozpoczynają się od "MS" lub od nazwy innego producenta oprogramowania.


Ikony won !. Niektóre ikony trzymają się pulpitu jak rzep psiego ogona. Aby je usunąć otwórz Edytor rejestru i przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\software\Microsoft\Windows\CurrentVersion \explorer\Desktop\NameSpace. Wybierz klucz alfanumeryczny (długi łańcuch cyfr i liter w nawiasach kwadratowych ) w folderze NameSpace, a w prawej części okna pojawi się nazwa ikony odpowiadającej kluczowi. Gdy znajdziesz ikonę którą chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem na jej kluczu w lewej części okna i wybierz usuń. Zamknij Edytor Rejestru, kliknij raz na pulpicie i wciśnij <F5> by go odświeżyć. Wybrana ikona powinna zniknąć z pulpitu.


Informuj mnie. Do każdego zdarzenia w Windows 95 takiego np. jak otwarcie lub zamknięcie programu, uruchomienie lub zamknięcie Windows oraz wiele innych możemy przyporządkować wybrany dźwięk, który będzie nas informował o dokonywanej przez system czynności. Każdemu zdarzeniu możemy przypisać oddzielny, najlepiej krótki sygnał dźwiękowy, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli co komputer w danej chwili robi, co nie zawsze jest wizualnie widoczne (np. zamykanie niektórych programów rezydentnych).


Gdzie te rozszerzenia. Nie widzisz rozszerzeń plików typu exe czy doc w Eksploratorze Windows ?, Żaden problem, Otwórz Eksploratora, wybierz Widok / Opcje, kartę Widok i wyczyść Ukryj rozszerzenia MS DOS dla zarejestrowanych typów plików. W Windows 98 lub Internet Explorerze wybierz Widok/Opcje folderów kartę Widok i wyczyść Ukrywaj rozszerzenia plików znanych typów.


Co by tu wywalić ?. Twój twardziel jest już strasznie zapchany ?, oto co możesz zrobić aby mu nieco ulżyć.
Pozbądź się filmów, W folderze Windows / Help znajduje się 7 MB bezużytecznych plików wideo .avi. Jeśli ich nie potrzebujesz, wyrzuć je, a w przypadku jeżeli w ogóle nie korzystasz z pomocy systemowej pozbądź się podręcznika użytkownika oraz przewodnika po Windows które w sumie zajmują przeszło 10 MB miejsca. Ponadto jeżeli korzystasz z Worda lub innego zaawansowanego edytora tekstów to Windosowy WordPad również nie jest ci potrzebny.
Przytnij .bak-i. Następujące pozostałości po plikach są zbędne. W folderze Windows wszystkie pliki .SPC, .old, .bak, .000, .001, .002, (itd.). W katalogu głównym: wszystkie pliki .SPC, .old, .prv, .txt i .dos. (Uwaga: jeśli uruchamiasz czasem DOS, zostaw pliki .dos.).
Usuń .TMP. Pliki tymczasowe są zazwyczaj samoczynnie usuwane poprzez właściwe zamknięcie Windows 95, jednak na pewno nieraz zdarzyło nam się zawieszenie systemu w trakcie działania jakiegoś programu a wówczas pliki tymczasowe utworzone przed zawieszeniem pozostają na dysku na stałe, mimo że nigdy więcej nie będą już wykorzystane. Poszukaj więc w swoim PC-cie plików z rozszerzeniem .TMP. i usuń je wszystkie z wyjątkiem tych z dzisiejszą datą.
Zredukuj lub pozbądź się foldera CACHE twojej przeglądarki WWW która jest głównym pożeraczem twardego dysku. (Wiedz jednak że od jej wielkości zależy ilość zapamiętywanych stron WWW do przeglądania w trybie off-line). Użytkownicy Internet Explorera 4.0 powinni zredukować lub usunąć zawartość folderu Windows / Temporary Internet Files, a jeśli masz Netscape'a Navigatora 4.0, zrób to samo z zawartością C:\Program Files\Netscape\Users\(nazwa użytkownika)\Cache.
Daruj sobie obrazki o rozszerzeniach takich jak .bmp, czy .pcx. Jeśli nie są ci już potrzebne zajmują tylko niepotrzebnie miejsce.
Sprawdź czy nie masz na dysku jakichś skompresowanych plików typu .zip. .rar. lub tym podobnych, które ściągnołeś z internetu, rozpakowałeś i zupełnie o nich zapomniałeś. Leżą teraz gdzieś na dysku i zajmują miejsce.

W poniższej tabeli znajdują się rozszerzenia plików które nie są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania Windows, Jeżeli nie używasz skojarzonej z plikiem aplikacji spokojnie możesz je usunąć.

Rozszerzenie Opis Skojarzona aplikacja
ANI animowane kursory myszy narzędzia systemowe
AVI wideosekwencje Odtwarzacz
BMP grafika bitmapowa Paint
CPE strona tytułowa faksu edytor stron tytułowych Exchange
DOC sformatowane pliki tekstowe Word
FFA, FFL, FFX pliki indeksowe Office 95 programy z pakietu Office
FND wynik wyszukiwania Eksplorator
HLP pliki pomocy Pomoc Windows
MID plik MIDI Odtwarzacz
MNF wynik wyszukiwania w MSN Eksplorator
OLD kopia modyfikowanego pliku systemowego narzędzie systemowe
PCX skompresowana grafika bitmapowa Paint
RTF sformatowany plik tekstowy WordPad
SCR wygaszacz ekranu -
TMP plik tymczasowy -
TXT nie sformatowany plik tekstowy Notatnik
WAV plik dźwiękowy Odtwarzacz, Rejestrator dźwięku
WRI sformatowany plik tekstowy WordPad

Dla bezpieczeństwa usunięte pliki niech najlepiej poleżą kilka dni w koszu skąd w każdej chwili możemy je odzyskać w wypadku gdyby jakaś aplikacja nie chciała działać prawidłowo.


Szybki dostęp, Jedyna możliwa droga do niektórych dość istotnych folderów w Windows 95 bywa często zbyt uciążliwa. Aby zatem mieć do nich dostęp niemal bezpośrednio najlepiej umieścić je po prostu w menu startowym. Załużmy że chcesz utworzyć w menu start skrót do Panelu sterowania. Utwórz w tym celu nowy folder w katalogu Windows\Menu start, po czym nadaj mu nową nazwę Panel sterowania.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Od tej chwili po kliknięciu na pole start masz od razu do dyspozycji ikonę Panelu sterowania. Nazwę przed kropką możesz oczywiście dobrać według własnego uznania, natomiast rozszerzenie (identyfikator klasy w nawiasach klamrowych) musi zgadzać się co do joty z powyższym przykładem gdyż właśnie na podstawie tego identyfikatora Windows rozpozna że chodzi właśnie o Panel sterowania. Dzięki temu system samoczynnie przydzieli mu właściwą ikonę i wstawi elementy Panelu sterowania jako podręczne menu utworzonej przez Ciebie nowej pozycji w menu "Start". Zależnie od twoich preferencji możesz oczywiście umieścić inny folder skrutu lub w innym miejscu, wszystko zależy od jego lokalizacji i zastosowanego identyfikatora klasy.

Identyfikatory klas

{85BBD920-42A0-1069-A2E4-08002B30309D} - Aktówka
{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48} - Otoczenie sieciowe
{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D} - Drukarki
{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} - Panel sterowania
{FBF23B42-E3F0-101B-8488-00AA003E56F8} - Internet
{7BD29E00-76C1-11CF-9DD0-00A0C9034933} - Internet Cache Folder
{00028B00-0000-0000-C000-000000000046} - Microsoft Network
{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E} - Kosz
{00020d76-0000-0000-C000-000000000046} - Skrzynka odbiorcza
{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000} - URL History Folder


Szybkie zamknięcie systemu. Jeśli chcesz szybko wyłączyć komputer bez konieczności kilkakrotnego klikania i odpowiadania na dodatkowe pytania zadawane przez system to utwórz specjalny skrót na pulpicie którego podwójne kliknięcie spowoduje automatyczne zamknięcie systemu. Kliknij w tym celu prawym klawiszem myszki gdzieś na pulpicie i z otwartego menu kontekstowego wybierz pozycję Nowy element/skrót. W wyświetlonym okienku wpisz "c:\windows\rundll32.exe user.exe,ExitWindows". Kliknij przycisk Dalej i podaj jakąś opisową nazwę ikony np. Zamknięcie systemu.

Więcej tego typu mniej lub bardziej pożytecznych ustawień znajdziesz poniżej.

c:\windows\RUNDLL32 shell32,SHFormatDrive otwiera okno formatowanie dyskietki
c:\windows\RUNDLL32 diskcopy,DiskCopyRunDll otwiera okno kopiuj dyskietki
c:\windows\rundll32.exe user.wnetconnectdialog przywołuje okno dialogowe Mapuj dysk sieciowy
c:\windows\rundll32.exe user,wnetdisconnectdialog przywołuje okno dialogowe Odłącz dysk sieciowy
c:\windows\rundll32.exe user,disableoemlayer zawiesza system
c:\windows\rundll32.exe user.repaintscreen odświeża ekran (odpowiednik wciśnięcia klawisza [F5])
c:\windows\rundll32.exe user.setcursorpos przesuwa kursor myszki
c:\windows\rundll32.exe diskcopy.DiskCopyRunDll przywołuje okno dialogowe Kopiuj dysk
c:\windows\rundll32.exe rnaui.dll,RnaWizard otwiera okno dialogowe programu Dial-Up Networking
c:\windows\rundll32.exe shell,shellexecute otwiera okno Explorera
c:\windows\rundll32.exe shell32,OpenAs_RunDLL otwiera okno dialogowe Otwórz z
c:\windows\rundll32.exe sheil32,SHFormatDrive otwiera okno dialogowe Formatowanie - Dyskietka
c:\windows\rundll32.exe shell32,ShellAboutA otwiera okno informujące o dostępnej pamięci i zasobach
c:\windows\rundll32.exe sheil32,SHExitWindowsEx0 wylogowuje bieżącego użytkownika Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx1 zamyka Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx2 restartuje Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx4 Wymuszone zamknięcie programow w Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx5 Wymuszone zamknięcie programów + zamknięcie windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx6 Wymuszone zamknięcie programow i ponowne urchomienie Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,SHExitWindowsEx-1 restartuje powlokę Explorera Windows 98
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL otwiera Panel sterowania
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL desk.cpl otwiera okno właściwości ekranu
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL main.cpi @0 otwiera okno właściwości myszki
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL main.cpi @1 otwiera okno właściwości klawiatury
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL main.cpi @2 otwiera okno drukarek
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL main.cpi @3 otwiera okno czcionek
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLLpowercfg.cpl przywołuje właściwości zarządzania energią
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLL sysdm.cpl otwiera okno właściwości systemu
c:\windows\rundll32.exe sheil32,Control_RunDLLdatetime.cpl otwiera okno ustawień daty i godziny
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLLintl.cpl otwiera okno ustawień regionalnych
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLLjoy.cpl otwiera okno kontrolerów gry
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLLsticpl.cpl otwiera okno właściwości skanerów
c:\windows\rundll32.exe shell32,Control_RunDLLfindfast.cpl otwiera okno Find Fast

Przenieś na dyskietkę. Aby mieć taką opcję w menu kontekstowym, utwórz w folderze Windows\SendTo plik tekstowy o nazwie np. przenieś na dyskietkę, i nadaj mu rozszerzenie bat. Do utworzonego pliku wpisz polecenie: @ move %1 a:


Otwieraj jednym kliknięciem kilka programów jednocześnie. Aby to zrobić musisz utworzyć tzw. plik wsadowy (batch), który uaktywni tyle aplikacji ile tylko będziesz potrzebował. Otwórz Notatnik i wpisz słowo start a po spacji ścieżkę do aplikacji np.(start c:\windows\calc.exe): naciśnij [ENTER]. jeżeli w ścieżce znajdują się długie nazwy (powyżej 8 znaków) lub ze specjalnymi znakami (w tym polskie znaki diakrytyczne), ścieżka do pliku musi być w cudzysłowiu np.( start "c:\programfiles\accessories\mspaint.exe"). W ten sposób możesz wpisać kilka ścieżek uruchamiających aplikacje po wywołaniu utworzonego pliku wsadowego. Uwaga! Nie naciskaj [ENTER] po ostatniej linii w pliku. Olworz menu Plik/Zachowaj jako, w oknie dialogowym wpisz nazwę pliku (w cudzysłowie) z rozszerzeniem.bat. Cudzystow jest konieczny, gdyż Notatnik standardowo zapisuje dokumenty z rozszerzeniem.txt. Dwukrotne klikniecie utworzonego w ten sposób pliku. uruchomi przygotowane aplikacje.


Napęd CD-ROM w DOSie a dyskietka startowa. W przypadku jakiś komplikacji z działaniem Windowsa, bezcenna może okazać się dyskietka startowa która umożliwi ci ponowne zapanowanie nad zbuntowanym systemem. Jeśli nie utworzyłeś jej w czasie instalacji, to powinieneś jak najszybciej nadrobić zaległość. Otwórz Panel sterowania i grupę Dodaj/Usuń programy, wybierz zakładkę Dysk startowy i naciśnij przycisk Utwórz dysk. Z twojej dyskietki startowej powinieneś także mieć możliwość uruchomienia napędu CD-ROM. Z foldera Windows\Command\ skopiuj na dyskietkę program mscdex.exe. Z kolei z dyskietki dołączonej do napędu CD-ROM skopiuj na dyskietkę startową sterownik napędu z rozszerzeniem *.sys (np. cybide.sys, gscdrom.sys itp.). Następnie najlepiej za pomocą notatnika utwórz i zapisz dwa pliki: autoexec.bat i config.sys. W pliku config.sys powinna znaleźć się następująca linia:
device=\sterownik.sys /d:mscd0001
gdzie "sterownik.sys" to nazwa sterownika napędu CD-ROM (zmień ją na właściwą), a "mscd0001"to nazwa napędu, według której będzie identyfikowany przez system operacyjny. Z kolei w pliku autoexec.bat powinieneś poczynić następujący wpis:
\mscdex.exe /d:mscd0001
Przygotowaną w ten sposób dyskietkę startową sprawdź w działaniu (powinien być dostępny napęd CD-ROM'u) a następnie oznacz jako dysk startowy, zabezpiecz przed zapisem i schowaj na czarną godzinę.

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz orginalnych sterowników swojego napędu, albo innego urządzenia, lub chcesz je uaktualnić, to poszukaj ich na którejś z poniższych etron

http://drivers.zce.szczecin.pl/cdrom.html
http://www.cdland.com.pl/sterowni.htm


Błyskawiczny dostęp do okna DOS-owego Jeśli pracujemy często z plikami DOS-owymi i chcemy uruchamiać tryb MS-DOS dla katalogu wybranego w Eksploratorze Windows, powinniśmy po prostu dołączyć odpowiedni skrót do menu kontekstowego Eksploratora. Uruchamiamy edytor Rejestru poleceniem Start | Uruchom | regedit, przechodzimy do pozycji HKEY CLASSES ROOT\Foider\shell, a następnie za pomocą komendy Edycja | Nowy | Klucz wprowadzamy klucz o na- zwie dosfromhere. Pozycji Domyślna przypiszemy dowolny tekst, np. Tryb MS-DOS. Teraz tworzymy podkducz command i nadajemy mu wartość command, com /k cd ?%L". Chcąc otworzyć okno DOS-owe dla wybranego katalogu, wystarczy tylko kliknąć folder prawym przyciskiem myszy i wywołać komendę Tryb MS-DOS.


Usuń zbędne pozycje z menu kontekstowego. Jeśli przeszkadza nam fakt, że po otwarciu menu kontekstowego Plik | Nowy element pojawia się długa lista typów plików, których w ogóle nie zamierzamy tworzyć, możemy uporządkować to menu za pomocą kluczy shellnew. W tym celu uruchamiamy edytor Rejestru, wybieramy gałąź HKEY CLASSES ROOT i za pomocą funkcji Edycja | Znajdź wyszukujemy niepotrzebne pozycje. Jeżeli na przykład z poziomu menu kontekstowego Pulpitu nigdy nie tworzymy arkuszy Excela, to z pozycji Excel. Sheet. 8 możemy usunąć klucz shellnew. Taka modyfikacja nie ma oczywiście żadnego wpływu na pracę programu.


Usuń wyrażenie Skrót do. Tworząc skrót, Windows automatycznie dodaje przed nazwą określonego pliku lub folderu wyrażenie Skrót do. Aby wyłączyć ten mechanizm, należy w gałęzi HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Win- dows\CurrentVersion\Explorer zmienić na 00 00 00 00 wartość pozycji link. Jeśli takiej pozycji nie ma w naszym Rejestrze, to powinniśmy ją dodać za pomocą funkcji Edycja | Nowy | Wartość binarna. Aby przywrócić opcję automatycznego dodawania wyrażenia Skrót do, należy natomiast wpisać wartość le 00 00 00.


Skróty bez symbolu strzałki. Każda nowo powstała ikona skrótu do programu czy dokumentu oznaczana jest dodatkowo symbolem strzałki. Aby wyłączyć rą opcję, należy wybrać gałąź .HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile i usunąć pozycję IsShortcut. Po ponownym uruchomieniu Windows symbol strzałki nie będzie już wyświetlany ani przy tworzeniu nowych, ani w przypadku wszystkich istniejących skrótów. Pierwotne ustawienia przywrócimy, wstawiając pozycję IsShortcut z wartością " ".


Usuń nieaktualne pozycje po zainstalowanych programach. Dostępny w Panelu sterowania program Dodaj/Usuń programy wyświetla listę wszystkich istniejących aplikacji, które oferują procedurę deinstałacyjną. Jeżeli jednak ręcznie skasowaliśmy jakiś program z dysku, to należy usunąć samodzielnie odpowiedni klucz z gałęzi Rejestru HKEY_ LOCAL_ MACHINE \SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Uninstall.


Aktualizowanie ścieżki do Instalatora Windows. Wprowadzenie zmian w systemie Windows prawie zawsze oznacza konieczność włożenia do napędu płyty instalacyjnej. Jeśli po instalacji symbol napędu CD-ROM się zmienił (na przykład poprzez wyjęcie któregoś z dysków twardych), możemy spodziewać się kłopotów. System będzie bowiem uparcie żądał włożenia płyty do napędu o określonym oznaczeniu, poszukując Instalatora według ścieżki dostępu podanej podczas pierwszej instalacji. Odpowiedni parametr znajduje się w pozycji HKEY_ LOCAL_ MACHINE \ SOPTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Setup. Właściwą ścieżkę można ustawić, odpowiednio aktualizując wartość SourcePath.


Przechwyć obraz na monitorze do pliku graficznego. Aby to zrobić wystarczy w dowolnym momencie nacisnąć lkawisz [Print Screen], a następnie otwórz jakiś program graficzny choćby Windosowy Paint. Otwórz Nowy i skopiuj ze schowka dokonany przed chwilą zrzut ekranowy. W zależności od możliwości programu graficznego możesz teraz dokonać ze swoim zrzutem dowolne modyfikacje.Dodatkowo jeśli zależy ci tylko na aktywnym okienku, wciskaj klawisz [Print Screen] razem z [Shiftem].


Nie zapominaj o klawiaturze. Posługiwanie się myszą jest co prawda bardziej poręczne ale użycie klawiatury w niektórych sytuacjach może efektywnie przyspieszyć wykonywanie pewnych często powtarzanych operacji, o ile nie musimy za każdym razem zastanawiać się jakim klawiszom lub klawiszowi powinniśmy powierzyć określone zadanie. Oto bardzo pożyteczny spis najbardziej pożytecznych skrótów klawiaturowych które są uniwersalne niemal we wszystkich aplikacjach przez co myślę że warto je zapamiętać.

[Alt] lub [F10] Zaznaczenie pierwszego elementu paska menu.
[Alt] + "podkreślona litera w menu" Wybranie z menu polecenia zawierającego podkreśloną literę
"podkreślony znak" Otwarcie menu w menu podręcznym
[Alt] + [Enter] Otwarcie właściwości danego obiektu
[Alt] + [F4] Zamknięcie bieżącego programu
[Ctrl] + [F4] Zamknięcie bieżącego okna dokumentu
[Ctrl] + [F6] Otwarcie kolejnego dokumentu (jeśli w programie otwarto wiele dokumentów)
[Alt] + [spacja] Otwarcie menu sterującego 9systemowego) bieżącego programu lub okna.
[Alt] + [minus] Otwarcie menu sterującego (systemowego) bieżącego dokumentu.
[Alt] + [Tab] Przełączenie między programami działającymi w Windows
[Alt] + [Szift] + [Tab] Przełączanie w odwrotnej kolejności między programami działającymi w Windows
[Alt] + [Esc] Przełączanie między programami działającymi w Windows, połączone z otwieraniem
[Ctrl] + [Alt] + [Del], [Enter] Zamknięcie programu który przestał działać
[Ctrl] + [C] Skopiowanie zaznaczonego obiektu do showka Windows
[Ctrl] + [X] Wycięcie (usunięcie z jednoczesnym skopiowaniem) zaznaczonego obiektu do showka Windows
[Ctrl] + [V] Wklejenie zawartości schowka Windows w bieżącym miejscu
[Ctrl] + [Z] Anulowanie ostatnio przeprowadzonej operacji
[Enter] Wybranie zaznaczonego obiektu
[Esc] Wycofanie się z operacji, anulowanie jej
[Ctrl] + [Esc] Wybranie pozycji Start
[F1] Otwarcie systemu pomocy bieżącego programu
[F2] Zmiana nazwy zaznaczonego pliku lub folderu
[F3] Uruchomienie narzędzia Znajdź
[F5] Odświeżenie zawartości okna lub folderu
[Home] Przejście na początek wiersza, dokumentu, listy
[End] Przejście na koniec wiersza, dokumentu, listy.
[PgUp] lub [PgDn] Przewinięcie dokumentu o jeden wiersz w górę lub w dół
[Szift] + [strzałka w dół] Zaznaczenie jednego wiersza dokumentu (lub jednej pozycji listy) poniżej
[Szift] + [strzałka w górę] Zaznaczenie jednego wiersza dokumentu (lub jednej pozycji listy) powyżej
[PrintScrn] Skopiowanie zawartości graficznej do schowka
[Alt] + [PrintScr] Skopiowanie zawartości graficznej bieżącego okna do schowka
[Shift] + [F10] Wyświetlenie menu podręcznego dla zaznaczonego obiektu.

C.D.N.

Dużo więcej ciekawych porad i trików znajdziesz na którejś z poniższych stron

http://windows.online.pl
http://156.17.95.129/home/yss/tio/
http://www.kaboom.gdynia.top/Windows95
http://www.free.com.pl/winpage/

ALARMY WINDOWS !!!

Kody błędów jakie mogą wygenerować źle działające aplikacje

animowany gif (7,1 KB)

[Strona główna]
[
Software] [Hardware] [Bios] [Internet] [Linki] [Słowniczek] [Systemy]
[
Wirusy] [Zasoby] [FAT]